Amazon, Büyük ABD’li Plak Şirketleri İle Anlaşma Yolunda

Amazon’un Türkiye’de hizmette olmayan ama ABD’de kullanıcıların müzik arşivlerini ağ üzerinden depolayarak her yerden ulaşmasına imkan veren hizmeti için plak şirketleri ile anlaşacak. Çünkü kullanıcıların yerel müzik kütüphanesindeki parçaları yüklemesi yasal olarak sorunlar doğurmaktaydı. Kullanıcılar Amazon sunucularına tek tek yüklemesi, iTunes Match tarzı bir servisin sunulmasına engel olarak plak şirketleri böylece çözülmüş olacak.

Amazon müzik servisinin yasal sorunlarını çözmek için Warner Music Group, Universal Music Group, Sony Music Entertainment ve EMI olmak üzere dört büyük plak şirketiyle anlaşma imzalamaya çok yaklaştı. İmzalanacak lisans anlaşması ile beraber Amazon artık kullanıcıların müzik kütüphanelerini tarayarak kopyası olan bir müzik kütüphanesi oluşturarak müziklerin Amazon sunucusuna tek tek yüklenme çilesine son bulacak.

Amazon müzik servisinin ücretli ve ücretsiz olarak sunulabileceğini belirten CNET, ayrıcaplatformdan bağımsız olup iOS ve Android uygulaması olarak sunulacağının da haberini verdi. Anlaşma ve diğer platformlarda bulunması Amazon’u, iTunes seviyesine eriştirerek rekabet etme imkanı verecek. Bu konuda Google Music servisi ise oldukça geride gibi çünkü hala plak şirketleri ile anlaşması olacağına dair işareti bulunmuyor.

Amazon bu konuda ki amacı şimdilik dedikodu olsa da Temmuz ayında doğru olup olmadığı kesinleşecek. Eğer anlaşmalar gerçekleşirse de Türkiye’nin alakası olmayan büyük bir yenilik olacak.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Twitter’ın Mobil Geliri Çoğunluğu Oluşturuyor

Mobil reklamlar devreye sokulalı bir kaç ay olsa da Twitter gelirinin çoğunluğuna sahipler. Twitter kullanıcılarının %60 civarı olan çoğunluk kullanıcısı...

Kapat