Google Analytics Nedir? Ne işe Yarar?

Eğer bir web siteniz varsa yada bir blog sahibi iseniz sizde TV ve Radyolardaki gibi sizi dinleyen kesimin neyi beğendiğini nerden sizi bulduğunu öğrenmeniz gerek. Yani sonuç olarak birilerine veya bir kesime ulaşmak için bu yazıları yazıyoruz. İşte Google Analytics‘te bu konuda bize yardımcı oluyor. Ziyaretçilerimiz nerden gelmiş, hangi kelimelerden sitemize uğramış, sitede ne kadar zaman geçirmiş, nelere bakmış filan bize en ufak ayrıntısına kadar gösteriyor. Tabi bunu veren başka hizmetler var ancak şuan için bence en hızlı, en doğru ve en ayrıntılı hizmeti ücretsiz olacak Google Analytics veriyor.

Yani kısacası Google Analytics bir ziyaretçi istatistik sistemidir. Bu istatistiklere bakarak ziyaretçilerinizin daha çok ilgisini çeken konuya yoğunlaşabilirsiniz, sitenizdeki eksiklikleri fark edebilirsiniz, zaman içinde neyi nasıl yaparak ne kadar geliştiğinizi kolay bir şekilde görebilirsiniz. Böylece daha kaliteli bir web sitesine yada bloga sahip olmanız mümkün olur.

Peki nasıl kayıt oluruz?
http://www.google.com/analytics/sign_up.html buraya girin kaydolun sitenizi ekleyin zaten Türkçe rahatlıkla bulursunuz. Ardından Google Analytics’ten size özel bir kod alıp bunu sitenizin her yerinde görülebilecek şekilde ekleyin yani sadece ana sayfanıza eklerseniz o zaman sadece ana sayfa istatistikleri alırsınız footer gibi tüm alt sayfalarda görülen bir yere koyarsanız sitenizin her bölgesinde ki istatistikleri alabilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Çift GamePad Desteği Olan Wii U Oyunları İçin Zaman Gerek

Gerçtiğimiz yıl Wii U, Nintendo tarafından tanıtılmıştı ve GamePad üzerinden eş zamanlı olarak yani çoklu oyunculu oyun oynayıp oynamamanın mümkün...

Kapat