Google’de Patent Araması

Google durmaksızın yaptığı yenilikler ile beraber aranan her şeyin bulunmasını sağlıyor. Çıkardığı en son yenilik ise patent aramaları yapılabiliyor. Artık patenti alındı mı diye yoğun bir araştırmaya girmenize gerek yok.

Google çıkardığı “Prior Art” araması yani halka açık patent bilgileri arasında bir arama yapılmasıdır. Kullanım amacı ise benzer bir patentin olup olmadığını öğrenmek. Bu işlem çok zorlayıcı aşamaydı ancak Google sayesinde artık başvuru yaparken daha önce bulunmuş mu hakkında bir patent başvuru yapılmış mı görebiliyorsunuz. Prior Art araması için yazdığınız kelimeler patent metinleri içerisinde aranıyor. Yazdıklarınız Google Patents, Google Scholar, Google Books ve Web üzerinde aranıyor böylece işleminiz kolaylaşıyor. Hatta istenirse tarih ve patent türü gibi detaylı aramalarda gerçekleştirilebiliyor.

Dev arama motoru 2006 yılında Amerikan şirketleri için ABD patentleri araması sunsada Prior Art araması yaptıramıyordu. Artık bu durumda mümkün kılındı.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
İyi Bir Web Site Yapmanın Kuralları

1.Konu İlk olarak açacağımız sitenin konusunu bulmamız gerekir. Konu olarak seçim yaparken genel forum, genel blog gibi siteler açmaktan uzak...

Kapat