Laptop Çok Isınıyor ve Laptop Isınıp Kapanıyor – Donuyor Çözümü

Laptop donuyor veya laptop çok ısınıyorsa bunun kaynağı genelde fanın çalışmamasıdır. Anlatacağımız laptop temizleme işlemi ile aşırı tozdan tıkanan ve yeteri kadar soğumayan laptop donmasını engellemiş olursunuz. Eğer temizlemezseniz laptop aşırı ısınıp aniden kapanabilir. Laptopunuz ısıdan dolayı kapanıyorsa bunun için yazımızı okumaya devam edin.

Laptop yada notebook soğutma işlemleri aşağıdaki resimde gördüğünüz gibi küçük bir fan ile gerçekleştirir. Fan işlemci ve ciplere gitmekte olan bakır levhaları soğutarak notebook ısınma işlemi ve bundan dolayı notebook kapanma durumlarını engeller. Eğer cihazınız yeteri kadar soğumuyor ise bu durum sadece donma ve kapanma ile de sınırlı kalmaz donanımın yanmasına da sebep olur. Bunun çözümü için eğer garantisi bitmiş bir laptop’a sahipseniz arka kapağı açarak fanı kontrol edin. Laptop kapalı iken fanı elinizle çevirin. Eğer sorunsuzca rahat bir şekilde dönüyorsa sorun yok demektir. Dönmüyor ise temizleyin ve arasına bir şeyin sıkışmadığına emin olun.

laptop çok ısınıyor

Laptop – Notebook ısınma sorunu fanın dönmesine rağmen yinede oluyorsa o zaman fan giriş ve çıkışlarında bir sorun var demektir.  Bunun sebebi laptop’un hava almasını sağlayan deliklerin tozlanmış olması olur. Tozlanmış laptop giriş ve çıkışları hava akımını önlediğinden soğumayı engeller. Bunun için temizlik yapmanız gerekir. İlk olarak Laptop soğutma sistemini sökmelisiniz. Laptop – notebook fan sistemleri genelde 3 küçük vidaya sahiptir. Önce vidaları çıkarın. Daha sonra aşağıdaki resimdeki gibi bir toz birikintisi görürseniz notebook kapanma sorununu bulmuşsunuz demektir. Bu tozu temizleyerek fanı tekrar düzgün takın. Böylece sorunu çözmüş olursunuz.

laptop çok ısınıyor

Laptop ısınma sorununu önlemek için ayrıca birde termal macunu yenilemeniz gerekir. İşlemci – chip kafası ile soğutma sistemi arasına sürülen termal macun sayesinde milimlik boşluklar kapanır ve ısı doğrudan soğutma sistemine geçmiş olur. Bazı durumlarda macun ısıdan dolayı kurur ve işlevini yerine getiremez. Bu durumda ısı tam olarak iletilmez ve laptop ısınıp kapanır. Bu macunu bilgisayarcılar da ve teknik servislerde bulabilirsiniz. Kullanacağınız 1 damla kadar bir miktardır. Aşağıdaki resimde termal macun süreceğiniz kısım gösterilmekte. O kısıımda ki termal macunu temizleyip yenisini sürün.

DİKKAT: Aşağıdaki resimde TERMAL PAD yazan kısımda da plastiğimsi bir yapı olacaktır onu koparıp yerine sakın TERMAL MACUN sürmeyin. Sadece işlemci ile soğutma sistemi arasındaki yere sürün. Aksi taktirde erkan kartında ısınma sorunları oluşabilir.

 

laptop ısınıp kapanıyor laptop ısınması

Anlattığımız tüm bu işlemleri laptop garanti kapsamında değilse yapın. Çünkü arka kapağın açılması garanti dışı olmasına sebep olabilir. Eğer garantiniz hala devam ediyorsa ve teknik servise verip 1 ay kadar bir süre beklemek istemiyorsanız arka kapağı açmadan da bir çözüm mevcut. Arka kapağı açmadan deliklerden ince bir şey sokarak fanın dönmesini durdurun. Daha sonra üfleyebilen bir cihaz ile hava üfletin. Bu çözüm ile de sorunuza bir nebze çözüm olabilirsiniz. Ancak  yukarıdaki kadar etkili olmaz.

fan- temizleme

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

2 Yorum

  1. Murat dedi ki:

    Benim ki temiz ama genede kapanıyo

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Bilgisayarlar İçin Google Sesli Arama Özelliği
Bilgisayarlar İçin Google Sesli Arama Özelliği

Google sesli arama özelliği bilgisayarlara açtı. Bilim kurgu filmlerinde sık sık karşılaştığımız ses ile kontrole pek uzak olmadığımız, hatta gerçekleştirilen...

Kapat