Web Site İp Adresi Öğrenme

Tüm hostingler belli bir ip adresine sahiptirler. Bu ip adresleri, domainler ile eşleşerek sitemize ulaştırılır. Yani domaini kısacası o ip adresine yönlendirdiğimiz için ziyaret edebiliriz. Peki bu web site ip adresini öğrenmek ne işimize yarayacak?

Her web sitesi aynı bilgisayarlar gibi 5.2.87.191 şeklinde bir kombinasyonda IP ADRESİNE sahip olurlar. Bu adres web sitemizin 9qr.net olmadan önceki adresidir. Ancak bu ip adresleri eğer özel bir sunucu kullanmıyorsanız büyük ihtimal yüzlerce site ile size sunulmuş ortak bir adrestir. Bu sebeple kendi sitenizin IP adresini öğrenmek ve o IP üzerinde bulunan siteleri incelemek yarar sağlar. Bunun yanında reklam yada SEO için tanıtım yazısı ve link aldığınız siteler doğrultusunda da bunları öğrenme yararlı olacaktır. Peki nasıl yararları olacak? Bunu yazımızı okuyarak öğrenebilirsiniz.

Öncelikle domain ip adresi öğrenmek hem SEO hemde site sağlığı açısından önemlidir. Ancak en çok bize bir SEO etmeni olarak işimize yarar. Eğer kötü siteler barınan bir ip adresinde web sitemiz varsa Google sitemizi bu ip adresi üzerinden değerlendirip bizim sitenin de değerini gözünde bir nebze indirir.

Diğer yandan aynı ip adresinde bulunan sitelerden link ve tanıtım yazısı almakta etkiyi düşürür. Bu sebeple farklı ip adresleri olan web siteleri bulmamız gerekir. Yani 5.2.87.191 ve 5.2.87.191 ip adresli iki farklı domainden link almak yerine birbirine benzemeyen adreslerden almak çok daha yararlı olacaktır.

Şimdi gelelim ip adresi öğrenmeye… Bunun için size bir web site adresi vermeyeceğim çünkü siteler kapabiliyor bunun yerine size bulma yöntemini vereceğim. Google arama motoruna “web site ip adresi öğrenme”, “web sitesinin ip adresi sorgula” gibi aramalar yaparsanız domain’i yazarak web site ip öğrenebilirsiniz. Daha sonra da “aynı ip’de barınan web siteleri” araması ile komşu sitelerinizi öğrenebilirsiniz.

Bu aramaları SEO çalışması yaptığınız web siteleri üzerinde de deneyerek aynı adresli siteleri listenizden eleyebilirsiniz.

Bunlar da hoşunuza gidebilir...

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Devamını oku:
Apple patent peşinde!

Apple daha önceleri Samsung'a açtığı patent davaları teknoloji dünyasında baya ilgi çekip tartışılmıştı. İşte o davaya BURADAN ulaşabilirsiniz. Ancak bu...

Kapat